0 آیتم0تومان

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

بهترین میوه های پایین آورنده فشار خون

میوه های پایین آورنده فشار خون

فشار خون بالا از بیماری‌های شایع در دنیا و از رایج‌ترین عوامل در بروز بیماری‌های قلبی است که قابل‌پیشگیری نیز می‌باشد. بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر جهان به فشار خون بالا مبتلا هستند. این دسته از افراد در کنار داروهایی که پزشک برای آن‌ها تجویز می‌کند، می‌توانند با اصلاح رژیم غذایی خود و مصرف میوه برای فشار خون بالا به کنترل آن اقدام کنند.

خوردن برخی از غذاها، نوشیدنی‌ها و میوه برای فشار خون بالا می‌تواند خطرساز باشد. درعین‌حال، برخی دیگر از خوراکی‌ها می‌توانند تأثیر شگرفی بر سلامتی بیماران با فشار خون بالا داشته باشند. ازاین‌رو، تغییر در سبک زندگی با اصلاح برنامه‌های غذایی و مصرف برخی از میوه ها می‌تواند کمک مؤثری به بیماران فشار خونی باشد. در ادامه این مطلب تلاش شده تا برخی از میوه های پایین آورنده فشار خون و نیز میوه های مفید برای فشار خون پایین را گردآوری کرده تا بتواند کمکی برای اصلاح سبک زندگی بیماران فشار خونی باشد.

خواص میوه ها برای فشار خون

انتخاب درست میوه مصرفی می‌تواند به کنترل فشار خون کمک کند. میزان بالای پتاسیم به همراه مقدار کم سدیم در برخی از میوه های پایین آورنده فشار خون، می‌تواند خطر افزایش فشار خون و بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

فشار خون بالا یعنی فشار خون سیستولی افراد بالای 14 و فشار دیاستولی آن‌ها بالای 9 باشد. بااین‌حال جای نگرانی نیست. مصرف میوه مناسب برای فشار خون بالا به افراد کمک می‌کند تا نیاز به مصرف لحظه‌به‌لحظه قرص نداشته باشند.

بهترین راه‌حل برای این افراد پس از مشورت با دکتر معالج خود، این است که میزان سدیم رژیم غذایی و رژیم میوه خود را کاهش دهند و از سوی دیگر مقدار پتاسیم را افزایش دهند. یکی از رایج‌ترین برنامه‌ها برای بیماران فشار خون که مورد تائید سازمان بهداشت است، رژیم DASH است. این رژیم شامل مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات و لبنیات کم‌چرب است. این موضوع به‌خوبی تأثیر مثبت میوه برای فشار خون بالا را نشان می‌دهد.

میوه برای فشار خون

ازآنجایی‌که میوه های پایین آورنده فشار خون در کنار مقدار پتاسیم بالا، سرشار از ویتامین، آنتی‌اکسیدان و سایر مواد معدنی مفید هستند، می‌توانند تأثیر به سزایی در سلامتی و کاهش فشار خون داشته باشند. بدین ترتیب خواص میوه برای فشار بالا روشن می‌شود.

میوه های پایین آورنده فشار خون

در ادامه به معرفی تعدادی از میوه های مفید برای فشار خون بالا می‌پردازیم.

مرکبات

تحقیقات نشان داده است که مرکباتی همچون گریپ‌فروت، پرتقال و لیمو، از میوه های پایین آورنده فشار خون هستند. این میوه ها با مقدار بالای ویتامین، مواد معدنی و سایر ترکیبات گیاهی می‌توانند به بهبود عملکرد قلب کمک کنند. طبق تحقیقات بر روی لیمو مشخص‌شده است که اسیدسیتریک و فلاونوئیدهای موجود در آن احتمالاً نقش اصلی را در تأثیر این میوه برای فشار خون بالا داشته است.

مرکبات علاوه بر اینکه از میوه های پایین آورنده فشار خون هستند، می‌توانند از میوه های مفید برای فشار خون پایین نیز باشند.

برگ چغندر

برگ چغندر با مقدار بالای پتاسیم و منیزیم به‌خوبی تأثیر و نقش میوه برای تنظیم فشار خون را نشان می‌دهد. یک فنجان برگ چغندر می‌تواند 30 درصد از نیاز روزانه به پتاسیم و منیزیم را تأمین کند. منیزیم نیز مانند پتاسیم می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش فشار خون داشته باشد. علاوه بر برگ چغندر، نوشیدن آب چغندر نیز می‌توانند تأثیر باورنکردنی در کاهش فشار خون داشته باشد. از همین رو می‌توان چغندر را در صدر فهرست بهترین میوه برای فشار خون بالا قرار دارد؛ چغندر هم یک میوه مناسب برای فشار خون بالا است و هم می‌تواند میوه برای فشار پایین باشد.

انواع توت

توت برای فشار خون بالا

زغال اخته، توت فرنگی، تمشک، بلوبری و هر نوع دیگری از توت ها با مقدار زیاد آنتی‌اکسیدان‌های خود همچون آنتوسیانین می‌توانند تأثیر چشمگیری بر سلامتی افراد بگذارند. علاوه براین، انواع توت با مقدار زیاد پتاسیم خود، نقش تأثیرگذار میوه برای فشار خون بالا و تنظیم آن را اثبات می‌کنند. طی یک تحقیقات در آمریکا مشخص‌شده است که افزودن انواع توت به رژیم غذایی می‌تواند حدود 8 درصد خطر فشار خون بالا در بزرگسالان را کاهش دهد. علاوه بر این، توت می‌تواند به عنوان میوه برای فشار پایین نیز مصرف شود.

پسته

پسته، مغزی سرشار از مواد مغذی است که مصرف آن می‌تواند سلامت و کنترل سطح خون را تضمین کند. پسته با مقدار بالای مواد مغذی و ضروری خود ازجمله پتاسیم، را می‌توان مناسب‌ترین میوه برای فشار خون بالا دانست. تحقیقات روی پسته نشان داده است که این مغز گران‌بها در میان انواع مغزهای موجود می‌تواند هم فشار خون سیستولی و هم فشار دیاستولی را کاهش دهد.

آووکادو؛ میوه ای برای درمان فشار خون بالا

آووکادو منبعی غنی از ویتامین‌ها، چربی‌های غیراشباع و پتاسیم است. آووکادو منبع غنی از آووکادین است که خاصیت درمانی شگفتی در بسیاری از بیماری‌ها مانند فشار خون بالا دارد. همچنین مقدار کم کلسترول در کنار مقدار بالای فیبر در آووکادو باعث شده است تا این میوه برای فشار خون بالا و نیز سلامتی مفید باشد.

موز

یک موز متوسط می‌تواند 17 درصد نیاز بدن به پتاسیم را تأمین کند. وجود ویتامین سی و فیبر در موز باعث شده تا میوه مناسبی برای اصلاح رژیم غذایی باشد. علاوه بر نقش این میوه برای فشار خون بالا، موز سلامت افراد را در طولانی‌مدت تضمین می‌کند. تحقیقات نشان داده است که مصرف موز به‌صورت همیشگی می‌تواند تأثیر زیادی بر کاهش فشار خون داشته باشد.

زردآلو

زردآلو منبع غنی از ویتامین آ و پتاسیم است. مقدار پتاسیم موجود در یک فنجان زردآلو می‌تواند یک‌سوم نیاز روزانه بدن به پتاسیم را تأمین کند. به همین دلیل، زردآلو را می‌توان از بهترین میوه های پایین آورنده فشار خون دانست که مقدار کمی سدیم و چربی اشباع دارد.

زردآلو برای فشار خون بالا

گرمگ

گرمک یکی از میوه های محبوب و معطر در فصل تابستان و از خانواده خیار و کدو است که شباهت زیادی به طالبی دارد. گرمک از مهم‌ترین منابع تأمین ویتامین آ و سی برای بدن است. در کنار ویتامین‌های نام‌برده شده، گرمک حاوی مواد مغذی مانند پتاسیم، فولات، فیبر، منیزیم، ید و ویتامین‌های گروه ب است. به همین دلیل گرمگ میوه مفید برای فشار خون بالا و سلامتی است.

کیوی؛ یکی از میوه های پایین آورنده فشار خون

شاید باور نکنید اما میزان ویتامین سی موجود در کیوی بسیار بیشتر از پرتقال است. علاوه بر این، طعم بسیار خوب کیوی باعث شده است تا بتوان از آن در انواع رژیم‌های غذایی استفاده کرد. کیوی نه‌تنها میوه مفید برای فشار خون بالا است بلکه نقش به‌سزایی در کاهش کلسترول خون بالا و رژیم‌های لاغری دارد و  این میوه برای فشار پایین نیز مؤثر است. طبق تحقیقاتی که در مجله Blood Pressure  منتشرشده است، بیمارانی که فشار خون نسبتاً بالایی داشته باشند، با مصرف روزانه سه کیوی می‌توانند به کاهش فشار خون خود کمک کنند. از همین رو نباید از نقش کیوی به‌عنوان میوه برای فشار خون بالا غافل شد.

انار

انار از پرخاصیت‌ترین میوه ها است که منبعی غنی از مواد مغذی و پلی فنول‌ها است. پلی فنول نوعی آنتی‌اکسیدان است که خواص زیادی برای بدن دارد و می‌تواند از ابتلا به سرطان جلوگیری کند. علاوه براین، انار می‌تواند تأثیر شگفت‌انگیزی بر کاهش فشار خون سیستولی و دیاستولی داشته باشد. بنابراین، با اضافه کردن یک یا دو عدد انار به برنامه غذایی خود از تأثیر مثبت میوه برای فشار خون بالا بهره ببرید و سلامتی بدن و پوست خود را بهبود ببخشید. ناگفته نماند این میوه برای فشار پایین نیز مؤثر است.

انار برای فشار بالا

کشمش

خوردن کشمش می‌تواند یک‌راه مؤثر برای تنظیم و کاهش فشار خون باشد. دلیل اصلی فایده این میوه برای فشار خون بالا، مقدار زیاد پتاسیم در آن است. کشمش را می‌توان در کنار چای و نیز به‌عنوان میان وعده و داخل سالاد و غذا استفاده کرد تا از خواص مثبت آن بهره برد. علاوه بر این، کشمش از میوه های مفید برای فشار خون پایین است که بر نقش میوه برای فشار پایین نیز تأکید می‌کند.

سیب؛ میوه مناسب برای فشار خون بالا

سیب سلطان تمام میوه هاست که خواص بی‌نظیری بر سلامت دارد. انگلیسی‌ها ضرب‌المثل معروفی دارند که می‌گوید با خوردن روزانه یک سیب در روز می‌توانید خود را از دکترها دور کنید. مواد مغذی فراوان موجود در سیب باعث شده‌است تا علاوه بر خاصیت جوان‌سازی پوست، کنترل وزن و کلسترول خون، همچنین سیب میوه برای فشار خون بالا نیز باشد. ناگفته نماند سیب به‌صورت کلی برای تنظیم فشار خون مناسب است و از این حیث، این میوه برای فشار پایین نیز مفید است.

آلو

آلو حتی به‌صورت خشک‌شده نیز دارای مقدار زیادی پتاسیم است و تقریباً میزان سدیم در آن ناچیز است. به همین دلیل این میوه با طعم شیرین و دل‌چسب خود به همراه بافت جویدنی بی‌نظیرش از میوه های پایین آورنده فشار خون به شمار می‌رود. آلو دارای منبع غنی از فیبر خوراکی است که علاوه بر کمک به کاهش وزن می‌تواند ماده مفیدی برای افزودن به رژیم‌های غذایی باشد.

علاوه بر میوه های نام‌برده شده، میوه به برای فشار خون نیز بسیار خوب است. میوه هایی مانند هلو، نارنگی، طالبی، آلبالو، خیار و هندوانه نیز از میوه های پایین آورنده فشار خون به‌حساب می‌آیند و نقش مؤثر میوه برای تنظیم فشار خون را نشان می‌دهند.

هندوانه برای کاهش فشار خون

میوه های مفید برای فشار خون پایین

بیماران با فشار خون پایین از میوه های دارای ویتامین‌های گروه ب و سدیم باید استفاده کنند. آشنایی با میوه هایی برای بالا بردن فشار خون می‌تواند به اصلاح رژیم غذایی بیماران کمک کند. بدین ترتیب میوه برای فشار پایین نیز می‌تواند مفید باشد. انواع مغز، کلم بروکلی، چغندر، مرکبات و انواع دانه‌ها از میوه های مفید برای فشار خون پایین هستند.

سخن آخر

فشار خون بالا یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در بین انسان‌ها است. اما این موضوع بدین معنی نیست که می‌توان از کنار آن ساده گذشت. فشار خون بالا می‌تواند در طولانی‌مدت بسیار خطرناک باشد و میزان مرگ‌ومیر ناشی از عوارض فشار خون بالا در حال افزایش است. یکی از بهترین روش‌ها برای سلامتی بیماران فشار خون، اصلاح برنامه غذایی آن‌ها است.

افراد می‌توانند در کنار داروهای تجویزشده از سوی پزشک خود، از میوه برای فشار خون بالا استفاده کنند. به همین دلیل دانستن اینکه کدام میوه فشار خون را بالا می‌برد، می‌تواند کمک مؤثری در تنظیم برنامه غذایی باشد. میوه هایی مانند زردآلو، انار، گرمک و آووکادو با مقدار بالای پتاسیمی که دارند، می‌توانند از میوه های مفید برای فشار خون بالا باشند. علاوه بر این، افرادی که فشار خون پایینی نیز دارند می‌توانند از انواع میوه برای فشار پایین خود کمک بگیرند. میوه هایی همچون انگور، کشمش، انواع مغزها و مرکبات از میوه های مفید برای فشار پایین هستند. از میوه های نامناسب فشار پایین می‌توان به میوه هایی که کربوهیدرات زیادی دارند، اشاره کرد که در مصرف آن‌ها باید احتیاط شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 18 =